Nezaradené

Ako dosiahnuť udržateľnosť vo vašom vlastnom dome: 22 krokov k udržateľnosti

Ste oboznámení s pojmom samoodber, zero waste, cruelty-free a ekologickým správaním?

Všetky tieto pojmy súvisia s myšlienkou udržateľnosti. Udržateľnosť je myšlienka, ktorá sa zameriava na uspokojenie potrieb súčasnosti bez ohrozenia potrieb budúcich generácií a zároveň na zaručenie ochrany životného prostredia, ekonomického rastu a spoločenského rozvoja.

Túžba po udržateľnosti nás núti prehodnotiť naše spotrebiteľské návyky a životný štýl a vedie nás k zamysleniu sa nad spôsobom, akým žijeme, pohybujeme sa, obliekame a vzťahujeme sa ku všetkému, čo nás obklopuje.

Čo je udržateľná energia? Koncept udržateľnej energie zahrňuje všetko vyššie uvedené a uvádza to do oblasti výroby a spotreby energie.

Udržateľnú energiu môžeme definovať ako optimalizáciu energie a jej neustálu výrobu bez ohrozenia zdroja ani okolia, v ktorom sa vyrába.

Inými slovami, udržateľný model energie je založený na používaní zdrojov energie, ktoré sa nevyčerpávajú a nezpôsobujú vedľajšie škody počas svojej výroby a používania.

Je potrebné poznamenať, že priemysel energetiky už niekoľko rokov hľadá najefektívnejšie spôsoby výroby energie, ktorú využívame na priemyselnom, obchodnom a domácom úrovni.

Jedným z najjasnejších príkladov je solárna energia, ktorá je kľúčová pre dosiahnutie udržateľného modelu založeného na samoodbere.

Avšak udržateľnosť ide oveľa ďalej: je to filozofia života, ktorú by sme mali aplikovať v mnohých našich každodenných aktivitách, ako vysvetlíme nižšie.

22 tipov, ako byť vo svojom dome udržateľnejší

  1. Používajte viackrát použiteľné tašky vyrobené z látky, bavlny alebo juty. Tým sa vyhnete použitiu plastových tašiek.
  2. Triedte odpad a zahadzujte ho do príslušného odpadkového koša. Je to jednoduchá činnosť s mnohými výhodami.
  3. Kupujte výrobky na váhe, najmä zeleninu, obilniny a orechy. Kúpenie oleja alebo vína vo veľkom vám pomôže recyklovať obaly a spotrebovať len to, čo skutočne potrebujete, bez odpadu.
  4. Zmeňte svoju stravu. Ak budete jesť viac zeleniny, strukovín a rýb a vyhýbate sa spracovaným potravinám, znížite spotrebu CO₂ a budete mať zdravšiu stravu.
  5. Kupujte miestne výrobky. Odporúčame kúpiť miestne a sezónne potraviny, ktoré sú chutnejšie, lacnejšie a menej znečisťujúce, pretože sa rýchlo prepravujú.
  6. Volte LED alebo energie úsporné osvetlenie. Tieto spotrebúvajú menej energie a prejavia sa to na vašich účtoch. Môžete postupne meniť žiarovky vo svojom dome podľa vášho uváženia. Aké sú vaše priority? Najskôr by ste sa mali zbaviť halogénových a žiarovkových žiaroviek.
  7. Umývajte riady teplou alebo studenou vodou. Systémy na prípravu teplej vody pre domácnosť spotrebúvajú veľa energie. Rada na zlepšenie ich efektivity? Riady umývajte studenou vodou (používajte rukavice) a ušetríte až 80 %.
  8. Buďte opatrní pri používaní vody. Inými slovami, vypnite vodovod, keď voda nie je potrebná, a pralničku a umývačku riadu spúšťajte len vtedy, keď sú plné.
  9. Dodržiavajte filozofiu 3R: znižovať, opätovne používať a recyklovať. Konkrétne znižujte spotrebu plastov, opätovne používajte predmety alebo oblečenie a recyklujte to, čo ste nedokázali druhýkrát využiť.
  10. Spotrebujte zodpovedne. Ide o jednoduché veci, ako je prejsť vašu šatník a vymeniť si oblečenie len vtedy, keď je to skutočne potrebné.
  11. Zmeňte si plastovú zubnú kefku. Prečo si nekúpiť bambusovú alebo bioplastovú zubnú kefku?
  12. Používajte udržateľné hygienické výrobky pre ženy. Hľadajte alternatívy k bežným tampónom a vložkám. Vyskúšajte látkové vložky, menstruačné poháre a menštruačné nohavičky.
  13. Vyhnite sa jednorazovým holiacim strojčekom. Je najlepšie použiť nerezové holiace strojčeky s náhradami. Ide o investíciu, ktorá sa v dlhodobom horizonte vyplatí.
  14. Vyberte „prirodzené“ obaly. Zabudnite na kuchynskú fóliu alebo hliníkovú fóliu na zakrytie alebo zabalenie jedla. Miesto toho používajte silikónové alebo látkové tašky na sendviče a silikónové tašky a krabice na mrazenie alebo skladovanie jedla.
  15. Snažte sa nepoužívať plastové výrobky. Kúpte si sklenené alebo silikónové nádoby, ako aj kuchynské alebo čistiace nástroje.
  16. Menej jednorazových predmetov. Byť udržateľný znamená prijatie niektorých kľúčových princípov. Jeden z najdôležitejších je kúpiť na opätovné použitie. Rozlúčte sa s plastovými tanierikmi alebo pohármi a jednorazovými slamkami a privítajte bambusové alebo nerezové slamky s „nekonečnými“ použitiami.
  17. Dávajte prednosť verejnej doprave. Ide o praktický a nákladovo efektívny spôsob dopravy vo vašom meste. Okrem toho, že sa vyhnete dopravným zápcham, budete tiež pomáhať znižovať premávku a znečistenie.
  18. Využite maximálne svoje jedlo. Ak nekupujete hotové jedlo a varíte si sami, znížite množstvo potravín, ktoré vyhadzujete. Používajte plastové obaly, aby ste sa vyhli zbytočnému vyhadzovaniu.
  19. Nakupujte svedomito. Pri nákupe potravín na naplnenie chladničky sa snažte, aby väčšina z nich bola zabalená v recyklovateľných materiáloch, ako sú kartón alebo sklo.
  20. Používajte prírodné čistiace prostriedky. Niektoré čistiace prostriedky obsahujú vysoko toxické chemikálie. Ak sa zameriavate na väčšiu udržateľnosť, potom vsaďte na prírodné čističe, ako je biely ocot, ktorý dokáže neutralizovať zlé zápachy, odstrániť hrdzu alebo vodný kameň, leštiť umývadlá a zrkadlá a dokonca dezinfikovať predmety a povrchy.
  21. Inštalujte solárne panely. Udržateľný energetický systém je založený na samoodbere, a najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je voľba fotovoltaických solárnych panelov s ich mnohými výhodami a prínosmi pre váš domov.
  22. Skontrolujte si elektrickú zmluvu. Pre väčšiu udržateľnosť by ste mali vybrať tarify na elektrinu alebo plyn, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám. Je tiež odporúčané dávať prednosť spoločnostiam, ktoré sa zaviazali k výrobe energie z obnoviteľných zdrojov.

Tu v Soleco sa zaväzujeme k efektívnosti a udržateľnosti. Ak hľadáte rady alebo chcete nainštalovať solárne panely vo vašom dome alebo firme, neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *