Nezaradené

Objavte všetky jej rôzne komponenty

Výroba elektriny vo vlastnom dome alebo firme sa stala realitou vďaka fotovoltaickým inštaláciám pre vlastnú spotrebu, ktoré stále častejšie vidíme na strechách domov, budov a priemyselných skladov.

Najnápadnejšími a zrejmými časťami sú samotné solárne panely, ale fotovoltaické inštalácie majú aj iné komponenty.

Niektoré sú technicky zložité (samotné panely, meniče a monitorovacie systémy), zatiaľ čo iné sú oveľa jednoduchšie, ako napríklad drôtovanie.

Napriek tomu sú všetky nevyhnutné pre správne fungovanie inštalácie.

Komponenty fotovoltaickej inštalácie sú: Solárne panely Tieto fotovoltaické panely (alebo moduly) sú zodpovedné za výrobu elektrickej energie vďaka slnečnému žiareniu, ktoré prijímajú.

Na trhu existuje mnoho typov solárnych panelov.

Výber solárnych panelov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Najdôležitejším z nich je výstupná kapacita (výkon), ale aj ich účinnosť a dlhodobý výkon sú rozhodujúcimi faktormi.

V skutočnosti môže solárny panel s nízkym výkonom dosahovať veľmi dobré výsledky, ak má vynikajúcu účinnosť a výkon.

Solárne meniče Solárne meniče sú fotovoltaické komponenty zodpovedné za prevod priameho prúdu, ktorý generujú solárne panely, na striedavý prúd, ktorý používajú elektrické zariadenia v každom dome alebo firme.

Solárne meniče tiež umožňujú sledovať činnosť panelu, takže môžeme získať informácie o jeho výrobe, spotrebe z elektrickej siete alebo celkovom stave fotovoltaickej inštalácie.

Optimalizátory Optimalizátory pomáhajú každému PV modulu alebo panelu dosiahnuť svoj maximálny výkon – inými slovami, zvyšujú účinnosť a výstup celého systému.

Výkonoví optimalizátori sú umiestnení medzi fotovoltaickými modulmi (panelmi) a meničom.

Keď máme súbor solárnych panelov spojených sériovo a jeden z nich má nižší výťažok, zvyšok modulov zníži svoju kapacitu, a tak trpí energetická produkcia celej inštalácie.

Optimalizátory sú pripojené k každému panelu, zabezpečujúc, že dosiahnu maximálny výkon individuálne a nezávisle na ostatných.

Tieto komponenty v fotovoltaickej inštalácii vám tiež umožňujú lepšie monitorovať panely, čo vám pomôže zistiť prípadné chyby.

Batérie Batérie v fotovoltaickej inštalácii slúžia na ukladanie nadbytočnej energie, ktorú systém vyprodukoval pre neskoršie využitie.

Aj keď tento komponent nie je povinný vo všetkých fotovoltaických inštaláciách, je nevyhnutný v tých, ktoré sú úplne nezávislé a nie sú pripojené k sieti.

Niektoré fotovoltaické inštalácie pripojené k sieti používajú batérie, keď potrebujú zvýšiť svoju účinnosť alebo keď je ich spotreba hlavne v noci.

Biodirekčné merače Biodirekčné merače zaznamenávajú množstvo energie vstupujúcej do fotovoltaickej inštalácie, ako aj množstvo energie, ktorá ju opúšťa.

Týmto spôsobom môžeme zistiť, koľko energie produkujeme a spotrebujeme, ako aj prebytok uložený v batériách alebo energiu, ktorá bude vrátená do siete.

Monitorovací systém Ako sme už vysvetlili, meniče nie len prevádzkujú priamy prúd na striedavý prúd, ale aj monitorujú prevádzku solárnych panelov.

Monitorovacie systémy sú špecifické aplikácie alebo webové stránky, na ktorých zaregistrujete svoje meniče, a kde sa údaje nahrávajú každých niekoľko minút. Týmto spôsobom môžete sledovať produkciu a aktuálny stav svojej fotovoltaickej inštalácie.

Iné komponenty Okrem už spomenutých fotovoltaických inštalácií obsahujú aj iné ochranné a bezpečnostné prvky, ako sú poistky, ističe, diferenciálny prúd a varistory (na zabránenie nadmerným napätiam).

Okrem toho tento druh inštalácie vyžaduje drôtovanie a elektrickú skrinku (ktorá sa nachádza vedľa meniča).

Vo všeobecnosti voľba komponentov určuje cenu a výkon vašej fotovoltaickej inštalácie. Naša odporúčanie je, aby ste vždy hľadali profesionálny rad, ktorý vám pomôže vybrať najlepšie komponenty pre váš projekt. Ak máte záujem o inštaláciu solárnych panelov vo vašom dome alebo firme, neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *