Nezaradené

Program “Zelená domácnostiam” – Pravidlá sú už jasné

Nový projekt Zelená domácnostiam podporuje inštalácie zariadení na obnoviteľné zdroje energie v domácnostiach od roku 2023 do roku 2029. Projekt je riadený Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou a financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Program Slovensko s rozpočtom 151,6 miliónov eur.

Podpora sa týka vlastníkov rodinných a bytových domov v celej Slovenskej republike vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Domácnosti budú môcť získať poukážku na inštaláciu tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a veterných turbín. Inštalácie budú povolené od 1. štvrťroka 2024.

Pomoc sa riadi Všeobecnými podmienkami podpory uverejnenými Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou dňa 30.10.2023. Inštalácie možno začať realizovať ihneď, nie je potrebné čakať na vydanie poukážky, ktoré bude začať v prvom štvrťroku 2024 s novým informačným systémom.

Finančná podpora bude závisieť od typu inštalovaného zariadenia a jeho výkonu. Zoznam oprávnených zariadení sa priebežne aktualizuje a obsahuje viac ako 1300 zariadení s ďalšími 1800 v procese posudzovania. Zhotovitelia, ktorí uzatvoria dohodu o preplácaní poukážok so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, budú môcť realizovať podporované inštalácie.

Projekt Zelená domácnostiam prispieva k zvýšeniu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a k zníženiu emisií skleníkových plynov. V minulých rokoch bolo v Slovensku nainštalovaných viac ako 60 000 zariadení s celkovým výkonom viac ako 460 MW, ktoré získali podporu v hodnote 120 miliónov eur. Program zahrňoval viac ako 5 000 typov zariadení a zapojilo sa doň viac ako 1700 zhotoviteľov.

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia. Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kW s príspevkom 1725 eur. Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW/rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW. V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4370 eur. Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1500 eur.

Ak máte záujem o fotovoltický systém s dotáciou, neváhajte nás kontaktovať TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *