Solárne batérie sú skvelým spôsobom, ako získať maximum z vašej fotovoltickej inštalácie. Nielenže vám pomôžu znížiť náklady na elektrickú energiu, ale tiež vás priblížia k takmer úplne nezávislému modelu vlastnej spotreby.
Hoci sú solárne batérie vynikajúcim zdrojom pre dosiahnutie maximálnej ziskovosti, vám presne povieme, čo potrebujete vedieť, aby ste sa rozhodli, či ich inštalovať alebo nie.
Kedy inštalovať solárne batérie do vášho systému? Pridaním solárnych batérií budete môcť využiť všetku energiu vygenerovanú vašimi fotovoltickými panelmi.
Ako viete, množstvo a kvalita slnečného svetla sa v priebehu roka výrazne mení, dokonca aj v ten istý deň. Batérie však zabezpečia dodávku energie počas noci, počas zamračených dní alebo počas časov špičkovej spotreby.
Aké faktory by ste však mali zvážiť pred inštaláciou batérií do vášho fotovoltického systému?
Krivka spotreby energie Ak spotrebúvate energiu v rovnakom čase, kedy ju generujete (napríklad ľudia, ktorí pracujú z domu alebo v ňom trávia veľa času), batérie sa nemusia vyplácať, pretože bude trvať dlhšie, kým sa vráti počiatočná investícia.
Ak však spotrebúvate energiu v čase, keď vaše fotovoltické panely ju neprodukujú (napríklad v noci), batérie sú najlepšou možnosťou na využitie energetického výkonu.
Druhým profilom spotrebiteľa sú dospelí a/alebo rodiny s malými deťmi, ktoré trávia významnú časť dňa mimo domu.
Finančná investícia Batérie zvyšujú celkové náklady fotovoltického systému. A aj keď sú úspory na energii vysoké pri správne navrhnutom systéme, doba návratnosti sa tiež zvyšuje.
V prvom prípade (ľudia, ktorí pracujú z domu alebo v ňom trávia veľa času) sa väčšina energie vygenerovanej počas dňa automaticky spotrebuje, takže nebude dosť prebytku na ukladanie.
V druhom prípade však dosiahnete vysoké úspory na energii (medzi 60 a 90 %), a preto je inštalácia solárnych batérií atraktívnou možnosťou.
Výkon systému V závislosti od dostupnej strešnej plochy môžete vybrať, koľko panelov inštalujete, čo ovplyvní množstvo vyprodukovanej energie.
Ak je priestor obmedzený, kapacita vášho systému bude pravdepodobne nízka a nebudete môcť vyprodukovať prebytok, takže nemá zmysel inštalovať akumulátory.
Druhy batérií Druh batérie je kľúčový pre dosiahnutie maximálneho výkonu vašej fotovoltickej inštalácie.
V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, môžeme definovať tri rôzne typy solárnych batérií:
- Monoblok batérie (otevrená kyselina, AGM alebo gel) Batérie s otevrenou olovom kyselinou sú najčastejšie a odporúčaným a ekonomickým modelom pre samoodberné solárne inštalácie s nízkym a stredným výkonom. Sú obľúbené najmä v karavanoch, obytných autách, malých domoch a skladovacích alebo náradkových stavbách.
Monoblokové AGM a gelové batérie majú želatínový elektrolyt a poskytujú vyšší výkon.
Môžu byť použité v komplexných alebo výkonných situáciách (solárne inštalácie s motorom poháňanými technologickými zariadeniami, ako sú práčky alebo vodné čerpadlá), pretože zvládnu vysoké štartovacie špičky.
V závislosti od nabíjania a vybíjania možno životné cykly monoblokových batérií zhrnúť nasledovne:
Gelové monoblokové batérie > +1100 nabíjacích cyklov AGM monoblokové batérie > +500 nabíjacích cyklov Otevrené olovom kyselinové monoblokové batérie > +350 nabíjacích cyklov
- Stacionárne batérie (otevrené olovom kyselina a gel) Odporúčané pre stredné a vysoké spotrebné solárne inštalácie majú stacionárne batérie užitočnú životnosť okolo 20 rokov, vďaka tubulovitému platni, ktorá je v nich, a ktorá znamená, že sú odolnejšie voči neustálym cyklom nabíjania a vybíjania ako monoblokové batérie.
V závislosti od ich kapacity a odolnosti existujú rôzne typy stacionárnych batérií, pričom otevrené olovom kyselinové a gelové batérie sú najširšie dostupné.
Gelové batérie vyžadujú menej údržby, aj keď sú obidve odporúčané pre domy, farmy alebo domáce inštalácie.
- Lithiové batérie Lithiové batérie sú veľmi odolné a vyžadujú málo údržby.
Sú efektívne z hľadiska nákladov na dlhú dobu vďaka ich väčšej hĺbke nabíjania a vybíjania (blízko 90 % ich kapacity) a sú pozoruhodné svojou kompaktnou veľkosťou.
Tieto batérie majú integrovaný inteligentný manažment, vydržia 6500 nabíjacích cyklov a sú klasifikované podľa svojho napätia (Low Voltage – LV – a High Voltage – HV).
Batérie s vysokým napätím, HV, sú efektívnejšie, ale voľba závisí od meniča. S hybridným meničom vybaveným záložnou možnosťou budete potrebovať batériu HV; pre zvyšok môžete použiť lithiumové batérie LV.
Hlavnou nevýhodou tohto typu batérie je ich cena.
Navyše budete musieť nainštalovať viac z nich na manipuláciu s začiatočnou záťažou motorových spotrebičov (práčky, umývačky riadu atď.).
Výhody a nevýhody solárnych batérií Výhody Mať akumulovanú energetickú rezervu Mať väčšiu energetickú nezávislosť Znížiť svoj ekologický odtlačok použitím menej energie z elektrickej siete Podporovať inovácie Prispieť k rozvoju udržateľnejšieho energetického systému Nevýhody Vyššia investícia Pomaly návrat investície Zložitejšia inštalácia Vyššie náklady na údržbu Inými slovami, pridaním solárnych batérií do našej fotovoltickej inštalácie môžeme dosiahnuť úspory v rozpätí 60-90 % na našom účte za elektrinu, pri dlhšom, ale efektívnom splatnení investície. Predtým, než však urobíte rozhodnutie, uistite sa, že analyzujete náklady a prínosy investície.
Okrem toho, stojí za to si uvedomiť, že solárne batérie majú vlastný program podpory a dotácií, ako je uvedené v BOE (Oficiálnom štátnom vestníku). Tieto dotácie sa určujú podľa kapacity batérií (5, 10 alebo 15 kWh) a ich priemernej vybíjacej kapacity (jedna noc, jeden deň, jeden a pol dňa).
Ak uvažujete o inštalácii solárnych panelov vo vašom dome alebo o modernizácii vašej existujúcej fotovoltickej inštalácie vrátane batérií, neváhajte nás kontaktovať. Tu v spoločnosti Soleco vám radi poradíme a pomôžeme vám nájsť tú najlepšiu voľbu.